- REKLAMA -
AktualnościInwestycje drogowe

GDDKIA: Dolnośląskie drogi coraz bezpieczniejsze i wygodniejsze

Sieć dróg krajowych w woj. dolnośląskim liczy obecnie ponad 1300 km, w tym ponad 220 km autostrad i prawie 200 km dróg ekspresowych. By układ komunikacyjny na Dolnym Śląsku był bardziej spójny, GDDKiA planuje nie tylko przebudowywać istniejące drogi lecz też wciąż budować nowe.

Obecnie trwają prace przy budowie 3 brakujących odcinków drogi ekspresowej S3: węzeł Kaźmierzów – węzeł Lubin Północ oraz dwa odcinki między Bolkowem i granicą państwa, czyli Bolków – Kamienna Góra Północ oraz Kamienna Góra – Lubawka. Najbardziej zaawansowane są oczywiście prace na 14,5-kilometrowym odcinku S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ. Tą drogą powinniśmy pojechać już w II kwartale 2021 roku.

Na większą spójność układu komunikacyjnego na Dolnym Śląsku wpłynie też budowa siedmiu obwodnic dla dolnośląskich miast, które zostały ujęte w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Są to obwodnice: Głogowa w ciągu DK12, Kaczorowa w ciągu DK3, Legnicy w ciągu DK94, Międzyborza w ciągu DK25, Milicza w ciągu DK15, Oławy w ciągu DK94 oraz Złotego Stoku w ciągu DK46. Część z nich to zadania, dla których trwa już etap opracowania dokumentacji projektowej, dla innych z kolei proces przygotowawczy dopiero się rozpocznie.

W przypadku obwodnicy Legnicy, będzie to inwestycja realizowana wspólnie przez GDDKiA i Miasto Legnica. Długość odcinka miejskiego i pozamiejskiego wynosi łącznie ok. 3,6 km, w tym na terenie pozamiejskim, realizowanym przez GDDKiA, ok. 2,8 km. W ramach prac planowana jest przebudowa odcinka ul. Gniewomierskiej, budowa brakującego odcinka obwodnicy Legnicy (od ul. Gniewomierskiej do skrzyżowania ul. Sikorskiego z ul. Koskowicką wraz z budową wiaduktu nad torami PKP), przebudowa ul. Sikorskiego od skrzyżowania z ul. Koskowicką do skrzyżowania z ul. Wrocławską.

GDDKiA prowadzi też prace przygotowawcze dla najważniejszej i najbardziej obciążonej ruchem arterii Dolnego Śląska, tj. dla autostrady A4 oraz dla nowego odcinka drogi ekspresowej S5 i drogi ekspresowej S8. Na etapie prac przygotowawczych znajdują się również przebudowy sieci istniejącej. np. przebudowa A18 Krzyżowa – Golnice czy rozbudowa DK 36 Lubin- Ścinawa i Ścinawa-Krzelów oraz przebudowa DK39 na odcinkach Biedrzychów – Wyszonowice.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich dwóch lat GDDKiA udostępniła kierowcom ponad 120 km nowych dróg ekspresowych S3 i S5. Obecnie powstaje ok. 50 km dróg ekspresowych, a na etapie prac przygotowawczych jest kolejnych ok. 30 inwestycji.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button