- REKLAMA -
AktualnościInwestycje drogowe

Dziś otwarcie S3 na odcinku Legnica – Jawor – Bolków

Już dziś w godzinach popołudniowych zostanie udostępniony kierowcom kolejny fragment drogi ekspresowej S3. Tym razem do ruchu dopuszczony zostanie prawie 36-kilometrowy odcinek prowadzący z Legnicy przez Jawor do Bolkowa.

Inwestycja ta rozpoczęła się w roku 2014 i była podzielona na dwa zadania – budowa odcinka Legnica – Jawor oraz Jawor – Bolków. Oba zadania zostały zrealizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem a ich wykonaniem zajęły się firmy Eurovia, Warbud i Mota-Engil. Koszt całej inwestycji wyniósł 619 mln złotych.

Odcinek Legnica – Jawor, zrealizowany w ramach zadania I, liczy 19,730 km i zaczyna się na węźle Legnica Południe (połączenie z autostradą A4) a kończy się koło Jawora, na węźle Jawor II (w pobliżu Zębowic). Na tym odcinku zbudowano aż 11 obiektów mostowych. Natomiast odcinek Jawor – Bolków o długości 16,105 km zaczyna się na węźle Jawor II i kończy na węźle Bolków. Na tym odcinku zbudowano z kolei aż 13 obiektów mostowych.

W ramach odcinka S3 Legnica – Jawor – Bolków zbudowano cztery węzły drogowe: „Jawor”, „Jawor II”, „Paszowice” oraz „Bolków”. Trasa przebiegająca w okolicach Jawora, dzięki dwóm jaworskim węzłom, będzie też pełnić funkcję obwodnicy Jawora, nic więc dziwnego że jaworzanie mocno wyczekują otwarcia tej drogi. Na jej otwarcie czeka też firma Mercedes-Benz, gdyż ułatwi ona dojazd do budowanej fabryki silników Mercedesa, której uruchomienie zaplanowano na 2019 rok.

Odcinki Legnica- Jawor oraz Jawor – Bolków to już kolejne odcinki drogi ekspresowej S3 oddane do użytku w tym roku w naszym regionie. Wcześniej udostępniono kierowcom odcinki Legnica – Lubin (czerwiec 2018) oraz Nowa Sól – Kaźmierzów (wrzesień  2018). Do realizacji został jeszcze 32-kilometrowy odcinek S3 od Bolkowa do Lubawki, czyli do granicy państwa.

Budową odcinka Bolków – Kamienna Góra zajmie się konsorcjum: lider – PORR S.A. z Warszawy, partner – PORR Bau GmbH z Austrii (koszt: 1 536 856 988,60 zł.). Natomiast odcinek Kamienna Góra – Lubawka wybuduje konsorcjum: lider – MOSTY ŁÓDŹ S.A. z Łodzi, partner: Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A., z Torunia (koszt: 879 696 969,70 zł.). Zakończenie prac zaplanowano na koniec maja 2023 roku.

Przypomnijmy, że docelowo cała droga ekspresowa S3 będzie miała ok. 470 km długości i połączy Świnoujście z granicą państwa z Czechami w Lubawce a dzięki a dzięki połączeniu z czeską autostradą D11 stanie się wygodnym korytarzem transportowym do Czech i innych państw Europy Środkowej.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodanych komentarzy: 4

  1. W stronę Czech idzie robota w porządku ale to co się dzieje od Lubina w kierunku Polkowic i dalej to jest jakieś nieporozumienie, przecież oni i w przyszłym roku tego nie zrobią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button