Aktualności

Dworzec PKP w Legnicy już nie jest “anonimowy”

Na budynku dworca kolejowego w Legnicy w końcu pojawił się neon z napisem “LEGNICA”. Tym samym, po 22 latach przerwy, legnicki dworzec przestał być “anonimowy”. 

Poprzedni napis zdemontowano w 1997 roku. W roku 2014 zakończył się remont budynku i od tamtego czasu trwała batalia o to, by neon na obiekcie znowu się pojawił. Za neonem optowały władze miasta, PKP jako zarządca budynku oraz sami mieszkańcy miasta, którzy uważali że taki neon ma swoje uzasadnienie i doda uroku legnickiemu dworcowi.

Od dłuższego czasu jego ponownemu zamontowania sprzeciwiał się jednak legnicki konserwator zabytków Leszek Dobrzyniecki, który swoją postawę tłumaczył tym, że zaraz po wybudowaniu w 1929 roku budynek takiego neonu nie miał, zatem nie ma historycznego uzasadnienia, by montować go i teraz. Jednak w 2018 roku konserwator zabytków zliberalizował swoje podejście do neonu i zezwolił na jego montaż, jednak pod warunkiem że napis swoją stylistyką nie będzie odbiegał od stylu w jakim wybudowano dworzec a jego montaż zostanie wykonany zgodnie z wytycznymi.

Obecnie zamontowany neon stylistyką liter utrzymany jest w stylu “art déco”, jest długi na 448 cm i ma 70 cm wysokości. O ile sam napis wygląda estetycznie, to jednak wytyczne w kwestii miejsca zamontowania napisu niestety chyba nie wzięły pod uwagę tła, na którym neon będzie się znajdował. I o ile wieczorem i w nocy napis jest dobrze widoczny, to w dzień neon zlewa się z pstrokatym tłem dworcowych okienek, co czyni go prawie niewidocznym.

Fot. Legnica.NET

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 105

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button