- REKLAMA -
Aktualności

Dolnośląski Batalion Terytorialsów powiększył się o 105 żołnierzy

8 maja 2021 roku godzina 8:00 grupa 105 nowo powołanych żołnierzy pojawiła się w siedzibie 16 DBOT przy ul. Hallera we Wrocławiu. 19-ście z nich  to kobiety.  To rekordowa w tym roku liczba osób, która postanowiła zrzucić ubranie cywilne i założyć mundur żołnierza Wojska Polskiego. 

To powołanie jest wyjątkowe również dlatego, że szeregi 16 DBOT zasiliło 70 uczniów z dwóch dolnośląskich szkół o profilu mundurowym, znajdujących się w Kamiennej Górze i Kłodzku. 18-latkom towarzyszyć będą ich nauczyciele  W-F.  Dwóch również  zdecydowało się wstąpić do 16 Brygady OT.

Dla mnie to jest bardzo ważne, że ludzie w każdym wieku, zarówno młodzież ucząca się jak i  osoby już pracujące chcą wstąpić do naszej brygady, chcą służyć w nie zawsze łatwych warunkach, czują się ważni i potrzebni nam wszystkim – powiedział płk. Artur Barański Dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.   

Po części formalnej, czyli przeszkoleniu z zasad bhp, zajęciach z obsługi broni, odebraniu mundurów, śpiworów, hełmów, rękawic i broni, zostali przewiezieni, tradycyjnie już,  na obiekty poligonowe w Żaganiu. Tam zostali podzieleni na sekcje, poznali swoich dowódców i pierwsze zadania.

Kolejny dzień do już zajęcia taktyczne prowadzone w lasach.

Każdy dzień żołnierze zaczynają  tak samo wcześnie rano i kończą późno. Pobudka o 5:30 rano. Zbiórka, potem rozruch poranny, budujący kondycję fizyczną.   Śniadanie 7:30 rano i dalsze szkolenie na poligonie. Kolejne dni to poznawanie nowych zagadnień.  Od strzelania z karabinku maszynowego MSBS Grot przez naukę działań taktycznych oraz poznanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia będą trwały 16 dni, a ich zakończenie to uroczysta przysięga wojskowa. Podczas szkolenia żołnierze dokładają szczególnych starań, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki i tym samym zostać wyróżnionym wystąpieniem na środek placu apelowego i złożeniem przysięgi bezpośrednio na sztandar.

Po powrocie do domu żołnierze rozpoczną służbę połączoną z 3 letnią nauką prowadzoną w formie e-learningowej. Poziom zdobytej wiedzy  będzie oceniany na bieżąco podczas szkoleń rotacyjnych przeprowadzanych raz w miesiącu w weekend.

Po podstawowym szkoleniu poligonowym, żołnierze 16 DBOT będą ponadto  wsparciem dla dolnośląskiej służby zdrowia oraz instytucji, które pośrednio lub bezpośrednio,  zajmują się  walką z Koronawirusem.  Dodatkowo żołnierze 16 DBOT są zaangażowani w  opiekę kombatantów, seniorów, osób samotnych, potrzebujących wsparcia oraz pomoc w dotarciu do punktów szczepień.

W roku 2021, na Dolnym Śląsku odbędą  się jeszcze 3 powołania do służby. Kolejni ochotnicy mogą dołączyć w  szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej na zaplanowane 3  szkolenia podstawowe i  3  szkolenia  wyrównawcze, które zostaną przeprowadzone 3- 18 lipca, 11-26 września oraz 13-28 listopada.  Obecnie 16 DBOT liczy ponad 750 żołnierzy. Szacujemy, że w tym roku przyjmiemy drugie tyle.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button