AktualnościTransport kolejowy

DOLKOM dokończy remont hali peronowej w Legnicy

Już niebawem ponownie ruszą prace przy remoncie hali peronowej w Legnicy. Jak podaje branżowy portal rynek-kolejowy.pl, PKP PLK zakończyły inwentaryzację zrealizowanych dotąd prac oraz podpisały umowę z nowym wykonawcą. Wybór padł na firmę DOLKOM, która należy do grupy kapitałowej… PKP PLK.

Przypomnijmy, że pierwotna umowa na wykonanie remontu została podpisana w 2018 roku z Grupą Fewaterm. Prace rozpoczęto dopiero w połowie 2019 a termin zakończenia prac został ustalony na luty 2020 r. Okazało się jednak, że podczas prac odkrywano kolejne niespodzianki i termin zakończenia trzeba było kilkakrotnie przesuwać. Na słabe tempo prac miała też wpływ konieczność przeprowadzania na bieżąco licznych ustaleń z konserwatorem zabytków. W końcu prace na hali peronowej ustały zupełnie i podróżnych przejeżdżających przez Legnicę straszył w połowie rozebrany dach remontowanego obiektu.

Ponieważ dotychczasowy wykonawca remontu nie realizował prac zgodnie z harmonogramem a dodatkowo nie rozliczał się odpowiednio z podwykonawcami, inwestor zdecydował się 30 czerwca 2022 r. rozwiązać umowę z Grupą Fewaterm i poszukać nowego wykonawcy do dokończenia inwestycji. By przyspieszyć całą procedurę, PKP PLK zdecydowały się rozesłać zapytania ofertowe do firm znajdujących się w ich grupie kapitałowej. Wybór padł na wrocławską firmę DOLKOM.

Nowy wykonawca będzie teraz musiał przebudować i przeszklić pozostałą część hali peronowej, ale zakres prac do dokończenia jest znacznie szerszy.

Do wykonania pozostało m.in. podwyższenie peronów nr 3 i nr 4 do 76 cm. Będzie montaż wind na perony nr 2,3,4,5. Przewidziana jest modernizacja tunelu głównego. Zakończenie prac przewidywane jest na koniec 2023 r. Wówczas stacja będzie w pełni dostępna dla wszystkich podróżnych – mówi rzecznik prasowy PKP PLK, Mirosław Siemieniec, cytowany przez portal rynek-kolejowy.pl.

Przypomnijmy, że hala peronowa legnickiego dworca kolejowego to obiekt zabytkowy. Zbudowana została w 1929 roku, jest jedną z trzech hal peronowych na terenie Polski (pozostałe to Wrocław Główny i Bytom), ma 120 m długości, blisko 60 m szerokości i 20 m wysokości.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button