Aktualności

Dawne kino Ognisko w końcu w rękach miasta

Gmina Legnica w końcu przejęła budynek, w którym niegdyś funkcjonowało Kino Ognisko. Teraz miasto planuje przeprowadzić tu remont i otworzyć salę koncertowo-konferencyjną.

Budynek został przekazany miastu przez Wojewodę Dolnośląskiego już w 2010 r., jednak przejęcie uniemożliwiał dotychczasowy zarządca obiektu, czyli spółdzielnia Spożywców Społem. Sprawę załatwił dopiero korzystny dla Gminy Legnica wyrok sądu oraz egzekucja komornicza. Teraz miasto zleci przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej, by się upewnić jaki jest stan faktyczny budynku i jakie prace należałoby przeprowadzić.

W przyszłorocznym budżecie mają zostać zabezpieczone odpowiednie środki, które umożliwią sfinansowanie takiej dokumentacji. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski nie ukrywa, że dawna sala kinowa w niedalekiej przyszłości mogłaby pełnić funkcję sali koncertowo-konferencyjnej.

Jak podaje portal Liegnitz.pl, budynek dawnego kina Ognisko zbudowany został w roku 1896 i przez wiele lat funkcjonował pod nazwami Central Theater i Concerthaus. Funkcję kinową budynek zaczął pełnić w 1918 roku. Po zakończeniu II wojny światowej otwarto tutaj pierwsze w Legnicy polskie kino, początkowo nazwane Kinem Polonia i przemianowane potem na Kino Ognisko, które funkcjonowało nieprzerwanie do roku 2009. Wtedy zdecydowano o jego zamknięciu.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button