- REKLAMA -
AktualnościInwestycje drogowe

Budowa odcinka S3 Legnica – Lubawka z unijnym wsparciem

W poniedziałek podpisano umowę dotyczącą unijnego dofinansowania budowy 67-kilometrownego odcinka drogi ekspresowej S3 na odcinku od Legnicy do Lubawki (do granicy z Czechami). Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na prawie 3,96 miliarda złotych, z czego Unia dołoży blisko połowę, bo prawie 1,89 miliarda złotych.

Umowę na unijne dofinansowanie projektu „Budowa drogi ekspresowej S3 odc. Legnica – Lubawka” podpisali Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Agnieszka Krupa, p.o. Zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Projekt zakłada budowę odcinka drogi ekspresowej S3 o długości 67 km, który połączy dwa dolnośląskie miasta – Legnicę i Lubawkę.

Budowana droga ekspresowa S3 jest kluczowym korytarzem komunikacyjnym otwierającym polskie porty na Europę środkową i południową. S3 biegnie z północno-zachodniej Polski, aż do południa kraju i łączy miasta wojewódzkie na trasie Szczecin – Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra – Wrocław – Katowicepodkreślił Przemysław Gorgol, dyrektor CUPT.

O znaczeniu drogi ekspresowej S3 w sieci infrastruktury drogowej Polski mówił też minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. – S3, obok autostrady A1 i S19, to jeden z trzech filarów, na których opiera się polski system dróg prowadzących z północy na południe kraju. Wykonujemy kolejny krok w kierunku tego, o czym mówiliśmy miesiąc temu otwierając nowy odcinek S3 między Nową Solą a Kaźmierzowem: S3 uruchomi potencjał tkwiący w portach Szczecin – Świnoujście, gdy połączy je systemem dróg w Czechach i Austrii – ocenił minister Kwieciński.

Budowany odcinek rozpoczyna się w gminie Krotoszyce, następnie trasa przechodzi przez gminy Męcinka, Jawor, Mściwojów, Paszowice, Dobromierz, Bolków, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Marciszów, Kamienna Góra i Lubawka. Warto dodać, że odcinek S3 od Legnicy do Bolkowa powinien zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku, natomiast GDDKiA już wybrała wykonawców robót na odcinku Bolków – Lubawka. Koszt budowy tego 31-kilometrowego odcinka opiewa na ok. 2,4 mld zł.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button