- REKLAMA -
Aktualności

2 maja. Dziś dzień Flagi RP

Dziś obchodzimy Dzień Flagi RP. Tego dnia coraz częściej zaczynamy ozdabiać nasze okna czy balkony biało-czerwonymi flagami narodowymi. W tym roku mija 15 lat od wprowadzenia tego święta.

Zostało ono wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 i obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Pomysłodawcą tego święta był poseł Edward Płonka z Platformy Obywatelskiej.

Święto to cieszy się rosnącą popularnością w naszym kraju, co widać po coraz liczniejszych flagach wywieszonych na naszych domach i budynkach. Coraz częściej do tego święta włączają się też indywidualni mieszkańcy. Wywieszając flagę musimy jednak pamiętać o tym, że wiążą się z tym pewne zasady, których musimy przestrzegać.

Musimy pamiętać, że flaga narodowa eksponowane publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Jeśli wywieszamy flagę narodową razem z innymi flagami, pamiętajmy że na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami.

Coraz częściej też miasta organizują rozdawanie flag, by mieszkańcy mogli je potem wywiesić na swoich balkonach czy domach. Taką formę wspierania święta flagi przyjął np. Urząd Miasta w Legnicy, który rozdawał biało-czerwone flagi tym legniczanom, którzy 29 i 30 kwietnia załatwiali swoje sprawy w nowym Biurze Obsługi Klienta na parterze legnickiego ratusza.

Legniczanie, którzy chcą kupić flagę z drzewcem mogą to zrobić też przez internet lub np. w legnickim Leroy Merlin (dział metalowy). Biało-czerwone flagi, lecz bez drzewców, można też kupić w niektórych sklepach z tekstyliami oraz wybranych marketach.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Pokaż więcej

1 komentarz

  1. Flaga narodowa do kupienia w Leroy Merlin na dziale metalowym lol? To już nic mnie nie zdziwi w życiu w takim razie xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button